Kapama Ceviz Bahçesi İçin Sermaye Ne Kadar Olmalıdır?

ilaçlanmış ceviz ağaçları

Not: Yukarıdaki resimdeki ceviz ağaçlarının ilaçlaması yeni yapılmıştır.

Ceviz yetiştiriciliği işine girecekseniz, belirli bir sermaye ile başlamanız gerekir. Fidanın ilk 5 yılı ileri ki yıllardaki verim için çok önemli olduğundan başlarda yapılan yatırım, sonradan verim, gelir olarak size dönecektir.  

Toprağın analizi: Toprak analizi, ceviz yetiştiriciliği yapılacak arazinin toprak koşullarının ceviz için uygun olup olmadığına karar verilmesi ve sonrasında verilecek gübrenin cinsi ve miktarının belirlenmesi için gereklidir.

Aşağıda, Toprak, Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsünden alınmış 2012 analiz fiyatları verilmiştir.

SU ANALİZLERİ 

Standart Sulama Suyu Analizi ( 11 Analiz): pH , EC, Ca,Ca+Mg, Na,K,B,CO3, HCO3,Cl,SO4  

İçme ve Sulama Suyu 80,00 TL

Su Kalitesi : pH , EC, Ca,Ca+Mg, Na,K,B,CO3, HCO3,Cl,SO4, Amonyak, Nitrat,Nitrit, Organik Madde,Sertlik        

İçme ve Sulama Suyu 190,00 TL

TOPRAĞIN VERİMLİLİK ANALİZLERİ  

Bünye (Saturasyon) Toprak 18,00

Toplam Tuz                         Toprak 18,00 

pH                                 Toprak 18,00

Kireç                              Toprak 18,00

Yarayışlı Fosfor (P2O5)            Toprak 30,00

Yarayışlı Potasyum (K2O)           Toprak 30,00

Yarayışlı Kalsiyum (Ca)            Toprak 30,00

Yarayışlı Magnezyum (Mg)           Toprak 30,00

Toplam Azot                        Toprak 60,00

Amonyum Azotu (NH4-N)              Toprak 40,00 

Nitrat Azotu (NO3-N)               Toprak 47,00 

Organik Madde                      Toprak 30,00 

Alınabilir Mikroelementler (Fe.Cu, Zn, Mn)  Toprak 55,00 

Alınabilir Bor (B)                 Toprak 52,00 

Aktif Kireç                        Toprak 42,00 

Standart Toprak Verimlilik Analizi (Paket 1) Saturasyon,Tuz,pH,Kireç,Fosfor,Potasyum,Organik madde)  Toprak 40,00 

Standart Toprak Verimlilik Analizi (Paket 2) Saturasyon,Tuz,pH,Kireç,Fosfor,Potasyum,Organik madde,Kalsiyum,Magnezyum) Toprak 50,00 

Toprak Verimlilik Analizi (Paket 3) Saturasyon,Tuz,pH,Kireç,Fosfor,Potasyum,Organik madde,Demir,Bakır,Çinko,Mangan Toprak 85,00 

Toprak Verimlilik Analizi (Paket 4) Saturasyon,Tuz,pH, Kireç, Fosfor, Potasyum, Organik madde, Demir, Bakır, Çinko, Mangan, Kalsiyum,Magnezyum)  Toprak 90,00 

Toprağın işlenmesi ve Aşılı fidan temini: Firmamızdan fidanın cinsi, yaşı, açık köklü mü tüplü mü olduğuna göre tanesi 9-22 TL arası değişen fiyatlardan aşılı fidan alabilirsiniz. Aşılı fidan satışı yapan firmanın, fidanlarında sertifika etiketi olmasına ve bu etiketin bulunduğunuz yıla ait olmasına özen gösterin. 

Arazi ıslahı, gübre alımını ve dikim işlerini fidancıya yaptırabilirsiniz. Ancak bu işler yapılırken başında bulunmanız iyi olacaktır.

Arazinin etrafının çevrilmesi: Arazinin etrafını tel örgüyle çevirmek gerekli olabilir. Hayvanların fidanlara vereceği zararı önlemek istiyorsanız özellikle gerekli. 

Bunun için pek çok şekilde bahçenizin etrafını çevirebilirsiniz. 50 dönümlük bir arsayı beton direklere sarılmış dikenli telle çevirmenin maliyeti toplamda 15.000 TL'yi bulabilir.

Sulama: 50 dönümden büyük araziler için sondaj vurdurmak ve damlama sulama yapmak gerekir. Sondajın metresi 60-80 TL arasında değişir.

Damlama sulama sistemi kurulması da su tasarrufu sağlar, su kullanımını yarıya düşürür,  (ceviz çok fazla su sevmez ancak düzenli sulama gerekir) verimi

yüzde 25 oranında artırır. Dönüm başına 150 ABD dolar civarında olan damlama sulama sistemi kurma maliyeti, kullanılan teknolojilere, kurulacak sistemin özelliklerine, arazi ve su kaynağının durumuna ve ürünün cinsine göre değişir. Pompanın kullanılacağı elektrik ise bu fiyata dahil değil.

Sulamada kullanılan pompaların maliyeti doğrultusunda maliyetler artabilir. 

Örneğin, Dalgıç pompaların satış fiyatı, çapı ve gücüne bağlı olarak bin ile 20 bin TL arasında değişiyor. Sistemin kurulum maliyeti ise 3 bin 500 TL'den başlayıp 85 bin TL'ye kadar çıkıyor. Buna su sondaj kuyusu açma, dalgıç pompa bedeli, enerji kablosu ve panosu, kolon boruları ve montaj ekipmanları, ulaşım ve montaj gibi giderler dahil.

Elektrik: Arazide elektrik tercih meselesi. Bahçenize yakın mesafede hat varsa elektrik almayı tercih edebilirsiniz. Ya da jeneratör kullanabilirsiniz. Ceviz uzun vadeli bir yatırım olduğu için elektrik çekmek daha uygun olabilir. 

Gübreleme, ilaçlama: Gübreleme,ilaçlama ve damlama sulama için kullanılan elektrik, yıllık 3000-4000 TL civarındadır. Bu fiyata su maliyeti dahil değil. 

Aynı Gün Kargo

Anlaşmalı Kargo Şirketlerimiz
Kargolar
 Firmamızdan satın almış olduğunuz fidanlar aynı gün %80 indirimli olarak kargoya verilir.
 Nakliye
Toplu alımlarda kendi araçlarımızla bahçenize kadar nakliye hizmetini de sağlıyoruz.

User Login Form