Fidan Dikim Sıklığı ve Bakımı

 

DİKİM SIKLIĞI

 - Klasik dikimde sıra arası ve sıra üzeri mesafeler 6*4, 7×3,5 ile 8×4 metre olarak tercih edilmektedir. Klasik olarak dekar (dönüm) başına 30-35 adet fidan dikilebilir. Bazı bölgelerde bu sayı 40'da olabilir. Ancak bu sistemde mutlaka yan dallarda meyve veren çeşitler kullanılmalı. Çok iyi budama ve terbiye yapılmalıdır.

CEVİZ BAHÇELERİNDE GERÇEK VERİM

- Ceviz bahçelerinde gerçek verim 10’uncu yaşta başlar.

DİKİM ZAMANI

- Ceviz dikim zamanı fidanına göre değişmektedir. Tüplü fidan kullanılacaksa mayıs-haziran ayları önerilir. Açık köklü fidan içinse ekolojik koşullara bağlı olarak kasım-aralık ve mart-nisan aylarında dikim yapılabilir. Ceviz fidanı fiyatları 10-15 TL arasında değişiyor. İşçilik ve arsa dahil 1 dekarlık bahçenin kurulum maliyeti 1.000 TL’yi bulmaktadır.

DİKİM SIRALARI

CEVİZ BAHÇESİ- Ceviz dikiminde sıra arası 8 m fidan sıra arası 4 m (8x4) veya sıra arası 7 m, sıra arası 3,5 m (7x3,5)  ile dikim yapılabilir. Yan resimde 7 m, sıra arası 3,5 m (7x3,5) ile dikim yapılmış bir bahçe gözükmektedir.

Yani bir dönüme 35-40 adet ceviz fidanı dikilebilir. Böyle dikimlerde ceviz fidanı çeşidi ön plana çıkarılmalıdır.

Yan göz verimi olmayan cevizler sık dikime uygun olmaz.İlerleyen yıllarda bu ağaçlar çok budama ister.Cevizde çok budamayı sevmez.

BUDAMA

- Cevizde şekil budaması ve ürün budaması yapılır.Bir elma ağacı gibi her yıl budanmaz. Sık dikimlerde mutlaka budamayı bilen kişiler yapmalıdır.

İSMİNE DOĞRU FİDANLAR

- Yan gözleri verimli olan KAMAN-1, yerli tür veya CHANDLER, PEDRO gibi yabancı çeşitler ile kurulmalı fidanlar mutlaka ismine doğru fidan kullanılmalıdır.İç Anadolu, Doğu Anadolu gibi bölgelerde yabancı çeşitlerin denemelerden alınan sonuçlardan sonra bahçe kurulmalıdır.

FİDAN TEMİNİ

- Fidan temin ederken iklim uyumu göz önüne alarak fidanlarımızı aynı iklime yakın fidan üreticilerinden alınmalıdır.Çünkü ceviz fidanlarının özü geniş uç dokuları sıcak bölgelerde odunlaşmadığı ,fidanların büyümesini tamamlayamadığından soğuk iklimlerin olduğu bölgelerde aşılı fidanlar soğuk zararları önemli ölçüde zaiyat verdikleri sık görülmektedir.Soğuktan  dolayı uyum sağlayamayan fidanlar donarak telef olduklarında tekrar dikilmeleri sonucunda ek maliyetler getirmektedir.

Aynı Gün Kargo

Anlaşmalı Kargo Şirketlerimiz
Kargolar
 Firmamızdan satın almış olduğunuz fidanlar aynı gün %80 indirimli olarak kargoya verilir.
 Nakliye
Toplu alımlarda kendi araçlarımızla bahçenize kadar nakliye hizmetini de sağlıyoruz.

User Login Form