Ceviz Fidancılığında Sıkça Sorulan Sorular

chandler ceviz fidanı

1.Ceviz fidanı hangi iklimde yetişir ?

Anadolu ceviz ağacının ana vatanıdır. Bu toprakların her yerinde, her ikliminde ceviz fidanı yetiştiriciliği yapılabilir fakat iklim, rakımsal yükseklik, geç don ve erken donlar göz önüne alınarak iklime, bölgeye uygun ceviz fidanı çeşidi seçilmelidir. Ceviz fidanı taban suyu 2-3 metre altında olan, su tutmayan toprakta yetiştirilmeye uygundur. Su tutan arazilerde drenaj kanalları açılmalıdır.

2.Bulunduğum bölgede hangi tür ceviz fidanı ekebileceğimi nasıl öğrenirim ?

      Ülkemizde yetişen Yerli ve Yabancı her çeşit ceviz fidanı üretimini yapmaktayız. Sizinle dayanışma içerisinde bazı bilgileri toplayıp üzerinde çalışarak ikliminize en uygun ceviz fidanını belirlemekteyiz.

3.Bir dekara kaç adet ceviz fidanı dikilir ?

10*10=10 adet

8*8=15 adet

7*7=20 adet

8*4=30 adet

7*3,5=40 adet

6*4=43 adet

Dikim tekniklerine göre ceviz fidanı dikilebilir.

4.Ceviz fidanı ne zaman dikilmelidir ?

Açık köklü ceviz fidanı; fidanın uykuda olduğu dönemlerde, kasım ayından itibaren  Nisan ayına kadar, tüplü ceviz fidanı ise yılın 12 ayı dikilebilir.

açık köklü ceviz fidanı

5.Açık köklü ceviz fidanı dikimi nasıl yapılır ?

İmkanlar dahilinde, cviz fidanı çukurları 60*70 genişlik ve derinlikte açılır. Çukurların dibine yanmış hayvan gübresi konur, köklerine gübreyle temas etmeyecek şekilde araya toprak atılır. Ceviz fidanını kök ve tepe budaması yapılıp, kesilen tepe uç noktasına aşı macunu sürülür. Çukurun tam  ortasına ceviz fidanı yerleştirilir. Aşı yeri toprağın  cm üzerinde kalacak ve kökler hava almayacak şekilde çukur sıkıştırılarak kapatılır. Dikim tamamlandıktan sonra ceviz fidanı hafifçe yukarıya doğru esnetilir ve  5-10 lt. can suyu verilerek dikim tamamlanır. Rüzgârdan sallanıp köklerin hava almaması için çıta (değnek) ile desteklenir.

6.Tüplü ceviz fidanı dikimi nasıl yapılır ?tüplü ceviz fidanları

Ceviz fidanı çukuru imkanlar doğrultusunda 60*70 cm derinliğinde açılır. Çukur açılırken üst toprak bir kenara ayrılır, yanmış hayvan gübresi veya organik toprak düzenleyici gübreyle karıştırılarak çukurun altına atılır. Tüplü ceviz fidanının torbadan çıkmış kökleri budanır. Tüplü ceviz fidanı toprağı dağıtılmadan torbadan çıkarılır. Yüzey toprağıyla aynı seviyede ve çukurun ortasında olacak biçimde harmanlanmış toprakla çukur kapatılır. Çukur ayakla sıkıştırılmaz, öylece bırakılır. Rüzgârdan etkilenmemesi için çıta (değnek) ile desteklenir. 5-10 lt. can suyu emiştirilerek verilir.

7.Bodur Ceviz Fidanı Var Mıdır ?

Dünya ceviz yetiştiriciliğinde ve ülkemizdeki ceviz fidanı yetiştiricilerinde BODUR CEVİZ diye bir ceviz fidanı yoktur. Ceviz fidanı alacak kişilerin, ceviz bahçesi kuracak kişilerin bunu bilmeleri, diktikleri aşılı ceviz fidanı, ceviz ağaçlarından ona göre beklenti içerisinde olmaları gerekmektedir. Cevizdeki bodurluk sadece budama bodurluğudur. Satın aldığınız ceviz fidanı tepe sürgününü kesmeniz sonucunda fidanın yan dal başlatmasına ve boylanamamasını, küçük taç yaparak erken ürüne yatma, ürün miktarında artma, bakım ve hasat işlerinin kolaylaşmasını sağlamaktadır.

8.Ceviz Fidanı Ne Kadar Ürün Verir ?

Marmara Fidancılıktan alacağınız ceviz fidanı 1-2 yaşındadır. 3-4 yaşından itibaren ilk meyvelerini verirler. Verimli ve iyi bakılmış ceviz çeşitleri 4-5 yaşında 5-10 kg, 10 yaşında 30-55 kg, 20 yaşında ise 65-100 kg. arasında meyve vermektedir.

9.Ceviz Fidanı Ne Zaman ve Ne Kadar Sulanmalıdır ?

Ceviz fidanına 30 C. Üstündeki sıcaklıklarda kesinlikle sulama yapılmamalıdır. Salma sulama yapılacak ise ceviz fidanı kök boğazına 50 cm mesafeye yalak açılır ve bu şekilde sulama yapılır. Kök boğazı ıslatılmaz. Dikilen ceviz fidanı ilk yılında 10-20 günde bir 10-15 litre su ile sulanmalıdır. Bu, toprak yapısına, hava sıcaklığına, fidanın gelişim durumuna göre farklılıklar gösterir. İlerleyen yıllarda daha seyrek ve daha fazla su ile sulama yapılabilir.

10.Ceviz Bahçesi Kurarken Toprak Tahlili/Analizi Gerekli Midir ?

Evet gereklidir. Topraktaki eksik veya fazla minerallerin bilinmesi ve buna dayanarak gübreleme ve ilaçlama yapılabilmesi için toprak analizi çok önemlidir.

11.Devlet Desteklemesi Nasıl Alabilirim ?

Devlet, 10 dekar ve üzeri arazilere dönüm başına bir defaya mahsus 100 TL geri ödemesiz teşvik primi vermektedir. Bunun için yapmanız gereken sertifikalı aşılı ceviz fidanı ekerek faturasıyla beraber evraklarınızı tamamlayıp İl veya İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir.

12.Devlet Desteklemesi İçin Gereken Evrakları Nasıl ve Nereden Tamamlarım ?

Tek yapmanız gereken Ziraat Odasına kayıt işlemi ve arazinizin (ph) toprak analizi sonuçlarını tamamlamanızdır. Diğer bütün evraklar firmamız tarafından hazırlanıp sizlere teslim edilmektedir.

Aynı Gün Kargo

Anlaşmalı Kargo Şirketlerimiz
Kargolar
 Firmamızdan satın almış olduğunuz fidanlar aynı gün %80 indirimli olarak kargoya verilir.
 Nakliye
Toplu alımlarda kendi araçlarımızla bahçenize kadar nakliye hizmetini de sağlıyoruz.

User Login Form