Ceviz Ağacı Hastalıkları ve Ceviz Antraknozu

ceviz antraknozu

Ceviz ağaçlarında görülen en önemli hastalık ceviz antraknozudur.

Ağacın yaprakçık, meyve, genç sürgün ve yaprak saplarında görülen bu hastalıktan dolayı ağaç yaz ortalarında kenarları kurumuş, kavrulmuş ölü yapraklarla kaplanır ve bu yapraklar daha sonra dökülür. Meyve kabuğundan meyvelere geçebilen bu hastalık, meyvede küçük noktalar veya daha büyük kara lekeler halinde görülür. Hastalığın her yıl görüldüğü yerlerde Bordo Bulamacı (göz taşı) veya diğer hazır bakırlı preporatlarla ağacın bütün gövde ve dalları iyice ilaçlanmalıdır.

Anadolu topraklarında genel anlamda görülen hastalıkların başında gelir. Enfeksiyon şiddetli ise ağaç yapraksız kalır. Hastalık meyvede küçük noktalar veya daha büyük lekeler halinde görülür. Sonbaharda yere dökülen yaprakların toplanarak imha edilmesi, enfeksiyon kaynağını önemli ölçüde düşürür.

Hastalığın her yıl görüldüğü yerlerde bordo bulamacı (göztaşı) veya diğer hazır bakırlı preparatlarla ağacın bütün gövde ve dalları iyice yıkanacak şekilde ilaçlanır. Manep W.P aktif maddeli fungusitler 10ıt. Suya 300 gr dozda uygulanır. Yağışlı geçen yıllarda ise fungus enfeksiyonlarına karşı çiçeklenmeden önce, çiçeklenmeden sonra 2 hafta aralar ile hazır bakırlı ilaçlar kullanılırsa (Marsonina juglandis) bakteriyel (vonthomunas campetris) hastalıklarının tamamen kontrol altına alınmasıyla beraber bakırlı ilaçlara çok duyarlı olan ceviz yapraklarındaki fitotoksit etki de önlenmiş olur.

KULLANILACAK İLAÇLAR VE DOZLARI ;

ETKİLİ MADDE ADI VE ORANI : manep %80

FORMÜLASYONU : wp

DOZU : 

Manep % 80 WP

100 lt. suya 300 gr

1 teneke suya 60 gr

İlaçlamalar, yüksek basınçlı pülverizatörler ile ağacın her tarafı ıslanacak şekilde yapılmalıdır. Yağışlardan sonra ilaçlama tekrarlanmalıdır.

BORDO BULAMACI HAZIRLARKEN ve KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ? 

1.Yapraklı dönemde bordu bulamacı yapılmamalıdır.

2.Bordo Bulamacı hazırlarken daima kireçli suyun üzerine göztaşı ile eritilmiş su ilave edilir. Yoksa ilacın yapısı bozulur ve karışım olmaz.

3.Hazırlanan karışım kullanılmadan önce bir tülbent yardımıyla süzülerek ilaçlama aletini tıkaması engellenmelidir.

4.Sönmemiş kireç kullanıyorsak eritildikten sonra muhakkak süzülmelidir. Eğer erimeyen taş, toprak kalmışsa kalan miktar kadar kireç tartılıp tekrar eritilmelidir.

5.Bordo Bulamacı hiçbir ilaçla karıştırılıp atılmaz.

6.Bordo Bulamacı atıldıktan sonra ilaçlama aleti mutlaka temizlenmelidir.

ceviz ağacı antraknozu

Aynı Gün Kargo

Anlaşmalı Kargo Şirketlerimiz
Kargolar
 Firmamızdan satın almış olduğunuz fidanlar aynı gün %80 indirimli olarak kargoya verilir.
 Nakliye
Toplu alımlarda kendi araçlarımızla bahçenize kadar nakliye hizmetini de sağlıyoruz.

User Login Form